Uzun bir süre için,  karşılıklı bağlantılar  çoğu gelen bağlantı stratejilerinin ön planda kalmıştır. Bu değişmek zorunda kalacak. Google artık tüm karşılıklı bağlantıları indiriyor. Algoritma, gelen bağlantıların sayısını artırmak amacıyla iki tarafın bağlantı değişimini tanımlamak için değiştirildi.

Karşılıklı bağlantı kavramı, Google’ın algoritma ile ilgili orijinal niyetini ortadan kaldırır. Kaliteli içerik linkleri çekmelidir. Bağlantıların değişmesi, başkalarının içeriğini nihai olarak kendi tanıtımınızı yapma hedefiyle haksız bir şekilde teşvik etmek için yapılan karşılıklı bir anlaşmadan başka bir şey değildir. Google özellikle bunu sevmez (bkz. Bağlantı Şemaları).

Bazıları, Google’ın artık üç yönlü bağlantı şemalarını (ör. A web sitesine bağlayan web sitesi A, A sitesine bağlantı veren web sitesi A bağlantıları) tanımlayabildiğini iddia ediyor. Bunun doğru olup olmadığını söylemek zor. Bir şey kesin olsa da: gelen bağlantı stratejileri karşılıklı bağlantı etrafında ortalanmamalıdır. Bu üretilen bağlantı şekli, iyi alınmamış ve sonuç olarak zaman kaybıdır. Bunun yerine, belirli bir niş içinde benzersiz, yüksek kaliteli içerik oluşturmaya odaklanın. Bağlantılar gerçekleşecek.